Biuro Marszałkowska 58: + 48 22 625 15 15

Oddział Mokotów:

+ 48 22 841 32 14

Oddział Wola:

+ 48 22 398 87 97

Zalety i wady zakupu mieszkania na rynku pierwotnym

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym

Kupno mieszkania z rynku pierwotnego powinno być szybką, prostą i bezproblemową procedurą – praktyka pokazuje, że nie zawsze jest tak kolorowo. Współpraca z deweloperem ma swoje jasne i ciemne strony – warto je poznać przed podjęciem decyzji o zakupie nowej nieruchomości.

Wielu Polaków uważa, że mieszkania z rynku pierwotnego są całkowicie wolne od wszelkich wad prawnych i technicznych. Okazuje się jednak, że nabywcy takich mieszkań czasem muszą mierzyć się z bardzo poważnymi trudnościami. Jakie są plusy i minusy zakupu mieszkania od dewelopera?

Ile kosztuje mieszkanie na rynku pierwotnym? Czy jest drożej niż na rynku wtórnym?

Początek 2024 roku był okresem konsekwentnego wzrostu cen na rynku pierwotnym. Analiza przygotowana przez Polski Instytut Ekonomiczny wskazuje, że deweloperzy sprzedawali nieruchomości średnio o 16% drożej niż dwanaście miesięcy wcześniej. Nie zmienia to faktu, że ceny na rynku pierwotnym rosły zdecydowanie wolniej niż stawki, których oczekiwali sprzedawcy mieszkań z drugiej ręki.

Osoby niemające dużego doświadczenia w poszukiwaniu i zakupie nieruchomości, często zastanawiają się, czy podpisanie umowy z deweloperem rzeczywiście jest opłacalne. Mieszkania z rynku wtórnego mogą wydawać się bardziej atrakcyjne i to nie tylko ze względu na ich – teoretycznie – niższą cenę. Zarówno nowe nieruchomości, jak i lokale z drugiej ręki mają swoje wady i zalety, dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie należy przeanalizować mocne i słabe strony danej oferty.

Mieszkania z rynku pierwotnego nie zawsze są droższe od starszych lokali. Najświeższe statystyki opracowane przez Polski Instytut Ekonomiczny mogą zaskakiwać. Okazuje się, że średnia cena 1 m2 nieruchomości na rynku pierwotnym w Warszawie wynosi 17 tys. złotych, a na rynku wtórnym – 18,2 tys. złotych. Podobnie różnice występują w Krakowie, Wrocławiu, czy Gdańsku.

Mieszkanie od dewelopera – co można zyskać?

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego często okazuje się doskonałą inwestycją. Osoby, które decydują się na podpisanie umowy z deweloperem, zyskują bardzo wiele. Co można zaliczyć do największych zalet nowych nieruchomości?

Ograniczenie kosztów eksploatacyjnych

Do budowy nowoczesnych obiektów wykorzystuje się materiały wysokiej jakości, które dobrze trzymają ciepło i mają lepsze wygłuszenie. Osoby kupujące taką nieruchomość prawdopodobnie będą ponosić niewielkie koszty związane z ogrzewaniem i utrzymaniem budynku. Przyszli właściciele zyskują pewność, że w mieszkaniu znajdują się nowe instalacje, a sam obiekt przez wiele lat nie będzie wymagał renowacji.

Możliwość własnej aranżacji mieszkania

Jedną z największych zalet nowych mieszkań jest fakt, że nabywcy otrzymają nieruchomość, którą mogą dopasować do swoich potrzeb. To szczególnie ważne z punktu widzenia osób, którym zależy na konkretnym metrażu oraz specyficznym rozkładzie pomieszczeń. Zakup nieruchomości na etapie realizacji pozwala na dowolną aranżację wnętrz bez poszukiwania kompromisów.

Odpowiedzialność dewelopera za wady mieszkania

Wszystkie nieruchomości z rynku pierwotnego są objęte prawem rękojmi. Nakłada ono na dewelopera obowiązek naprawy wszelkich uszkodzeń i usterek w lokalu, które nie powstały z winy mieszkańców. Rękojmia obowiązuje przez pięć lat od odbioru nieruchomości – to doskonałe zabezpieczenie interesów właścicieli. Warto pamiętać, że ochrona kupujących z rynku wtórnego nie jest tak szeroka.

Nowe nie zawsze jest lepsze! Minusy zakupu mieszkania z rynku pierwotnego

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego nie zawsze jest prosty i przyjemny. Deweloperzy czasem nie wywiązują się ze swoich obietnic, co jest niezwykle uciążliwe z punktu widzenia nabywców. Osoby, które zdecydowały się na kupno nowej nieruchomości, często muszą mierzyć się z licznymi przeszkodami, takimi jak:

  • niepewny termin realizacji inwestycji,
  • słabo rozwinięta infrastruktura i niewielka ilość zieleni wokół budynku,
  • wymóg wykończenia mieszkania,
  • brak prywatności.

Opóźnienia w budowie mieszkań mogą mieć różne podłoże – czasem są wynikiem opieszałości wykonawców, a w innych przypadkach zwiastują problemy finansowe dewelopera. Nieważne, jaki jest ich powód – w każdym przypadku wywołują zdenerwowanie i generują niepotrzebny stres. Nowe inwestycje często znajdują się w miejscach oddalonych od centrum miasta, gdzie brakuje sklepów, punktów usługowych, a nawet asfaltowych ulic. To, co dla jednych jest zaletą, dla innych może stanowić problem – wykańczanie mieszkania nie zawsze będzie plusem, ponieważ część nabywców wolałaby wprowadzić się „na gotowe”. Brak prywatności to prawdziwa zmora mieszkańców nowych osiedli. Niestety, deweloperzy często nie przejmują się tym, że lokatorzy nie dysponują wystarczającą przestrzenią, czy własnym skrawkiem zieleni.

Osoby, które decydują się na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego, wymagają od dewelopera profesjonalizmu. Okazuje się jednak, że nie wszystkie przedsiębiorstwa wywiązują się ze swoich obowiązków w należyty sposób. Z tego powodu warto dokładnie sprawdzić, czy konkretna firma rzeczywiście jest godna zaufania. Najlepiej poszukać informacji o deweloperze na własną rękę lub skontaktować się ze specjalistą, który doskonale zna lokalny rynek nieruchomości.