Biuro Marszałkowska 58: + 48 22 625 15 15

Oddział Mokotów:

+ 48 22 841 32 14

Oddział Wola:

+ 48 22 398 87 97

Rozwój luksusowych nieruchomości w Polsce – trendy i prognozy

nieruchomości luksusowe w Polsce

Rynek nieruchomości luksusowych i premium w Polsce rozwija się z roku na rok. Sytuacja geopolityczna czy makroekonomiczna nie ma nie niego takiego wpływu jak na inne sektory. Pomimo  dużego konserwatyzmu tego rynku także i tu widać ciekawe trendy.

Choć w porównaniu do Europy Zachodniej pozostajemy w tyle, w Polsce można zaobserwować i wzrost podaży luksusowych mieszkań, i ciekawą dywersyfikację oferty.

Jak wygląda dziś rynek luksusowych nieruchomości?

Jak czytamy w raporcie KPMG „Rynek dóbr Luksusowych w Polsce„, wartość rynku nieruchomości premium i luksusowych w Polsce stale rośnie i to niezależnie od spowolnienia gospodarczego, które daje się we znaki innym nieruchomościowym graczom.

Jak się okazuje, popyt na luksusowe nieruchomości w Polsce pozostaje stabilny.  Wynika to z tego, że coraz więcej jest zamożnych Polaków. Z raportu wynika, że (to dane z roku 2021) z roku na rok osób bardzo bogatych przybyło o 4,8% do 37 tys. Ich zarobki były wyższe o 2,6% niż w roku poprzednim. Nieruchomości luksusowe cieszą się ponadto coraz większym zainteresowaniem zagranicznych inwestorów.  

Jak podaje z kolei portal Propertynews.pl, rekordowa wartość transakcji na rynku mieszkań luksusowych osiągnięta w 2023 roku to adres w Warszawie wart 10,2 mln zł. Najwyższą cenę za metr kwadratowy w 2023 roku osiągnięto w Gdyni i wynosiła ona 66 tys. zł.

luksusowy apartament

Czym jest nieruchomość luksusowa i premium?

Jak podaje raport „Z wyższej półki – mieszkania o podwyższonym standardzie i luksusowe„, autorstwa ThinkCo przy współpracy z Otodom, apartamenty premium spełniają wysokie i coraz rosnące oczekiwania klientów. To ich główna wyróżniająca cecha. Oprócz tego powinny oferować wiele udogodnień tak, aby zatarła się granica między luksusowym domem a równie ekskluzywnym hotelem.

Nieruchomości premium są co najmniej o 180% droższe od średnich mieszkań w danym mieście, choć w przypadku mieszkań luksusowych sky is the limit. Cena nie spada przy rosnącym metrażu. Jak wskazują autorzy wyżej wymienionego raportu, do kategorii „premium” i „luksus” liczy się również wykorzystanie i dobór zieleni, przestronność wnętrz, ponadnormatywna wysokość pomieszczeń, nasłonecznienie, duże przeszklenia i tarasy, ogrody zimowe, atrakcyjne miejsca wspólne.

Kolejne cechy nieruchomości premium to wysoka jakość wykończenia, równie wysoki standard otoczenia budynków oraz udogodnienia, niezbędne zwłaszcza w przypadku mieszkań luksusowych – strefa wellness i spa, pokoje klubowe, infrastruktura sportowa, myjnia dla samochodu, stacje ładowania samochodów czy opieka konsjerża i windy wprost do mieszkań.

Liczy się również odpowiednia lokalizacja i usytuowanie. Jak czytamy w wyżej wymienionym raporcie, mieszkania na co najmniej 15 piętrze wyceniano wyżej o 10% nawet na tle całego segmentu. Cena rośnie też, gdy w pobliżu znajdują się inwestycje podobnej klasy.

Kto kupuje w Polsce nieruchomości premium?

Kim są klienci rynku premium? Jedna z grup to osoby, które awansowały lub odziedziczyły majątek, dzięki czemu mogą kupić nieruchomość premium lub luksusową. Kolejną grupą są bogaci obcokrajowcy, którzy przeprowadzili się do Polski ze względu na niekorzystną sytuację w swoich krajach.

Wartą zauważenia i rosnącą grupą są również kolekcjonerzy inwestujący w nieruchomości w ramach hobby. Rośnie też grupa inwestorów kupujących kilka mieszkań z myślą o ich sprzedaży czy wynajmie.

nieruchomości premium

Co wyróżnia rynek nieruchomości luksusowych i premium w Polsce?

Sektor ten jest w niewielkim stopniu podatny na trendy. Niezmiennie liczy się prestiżowa lokalizacja, ekskluzywność, najwyższy poziom bezpieczeństwa, dyskrecja oraz wyjątkowa oferta udogodnień.

Sektor ten jest mało wrażliwy na wzrost cen, a jego klienci nie lubią chodzić na żadne kompromisy. Tym, co wyróżnia rynek nieruchomości luxury jest też na pewno zdecydowanie dłuższy czas zawierania transakcji, duży odsetek klientów międzynarodowych oraz duża liczba transakcji off market, które odbywają się poza oficjalnymi kanałami – na indywidualne zapytania, bezpośrednio, z naciskiem na dyskrecję.

Rozwój luksusowych nieruchomości w Polsce – które miasta górą?

Jak podaje serwis Otodom, 85% ofert luksusowych apartamentów wystawionych na sprzedaż w styczniu 2024 pochodziło z Warszawy, Gdańska, Wrocławia, Krakowa i Gdyni.

Głównym rynkiem nieruchomości luksusowych i premium niezmiennie pozostaje Warszawa. W stolicy znajduje się aż 27% ofert mieszkań o podwyższonym standardzie oraz 31% luksusowych apartamentów ze wszystkich 15 badanych miast.

Warto jednak zwrócić uwagę, że dynamicznie rośnie rola Gdyni i Gdańska. Tu skoncentrowano aż 27% ofert apartamentów luksusowych, i to bez uwzględnienia Sopotu.

Co przyciąga luksusowych klientów do dużych miast? Możliwości biznesowe, bogate życie kulturalne, coraz lepsze skomunikowania oraz coraz wyższy standard oferowanych udogodnień.

Prognozy rynku nieruchomości luksusowych – inwestycje jako zabezpieczenie przed inflacją i jako gratka dla kolekcjonerów

Autorzy wspomnianego już raportu „Z wyższej półki – mieszkania o podwyższonym standardzie i luksusowe” wskazują, że od kilku lat widoczny jest trend flight to quality. Odnosi się on do zjawiska polegającego na inwestycji w luksusowe nieruchomości jako zabezpieczenie kapitału przed inflacją i zmniejszenie ryzyka przez dywersyfikację zamożnych portfeli. Szacuje się, że w ciągu ostatnich trzech lat wartość luksusowych nieruchomości wzrosła średnio o 50%, strategia ta jest więc nad wyraz skuteczna.

Drugim trendem jest traktowanie luksusowych nieruchomości na zasadzie drogich dzieł sztuki. Najwięksi gracze tworzą z nich kolekcje, a impulsem do zakupu kolejnej nieruchomości może być chociażby brak podobnego mieszkania w portfolio.

Trend quiet luxury – inaczej niż w Dubaju

Europejski (a także polski) rynek nieruchomości luksusowych wyróżnia także widoczny trend quiet luxury. Polega on na kupowaniu, posiadaniu i korzystaniu z luksusowych nieruchomości bez obnoszenia się. Liczy się maksymalna dyskrecja i nacisk na prywatność oraz bezpieczeństwo. Zamiast ociekających złotem mieszkań mamy minimalistyczne, ale przestronne apartamenty z wieloma udogodnieniami, do których wstęp mają tylko nieliczne, starannie wybrane osoby.


Źródło:
https://kpmg.com/pl/pl/home/insights/2023/05/raport-rynek-dobr-luksusowych-w-polsce-luksus-w-niepewnych-czasach.html
https://www.propertynews.pl/mieszkania/nowy-trend-na-rynku-mieszkaniowym-luksus-chroni-portfel,160760.html
https://www.otodom.pl/wiadomosci/pobierz/raporty/raport-z-wyzszej-polki-mieszkania-o-podwyzszonym-standardzie-i-luksusowe
https://www.propertynews.pl/mieszkania/nieruchomosci-premium-nakrecaja-rynek-to-dobra-kolekcjonerskie,150676.html