Biuro Marszałkowska 58: + 48 22 625 15 15

Oddział Mokotów:

+ 48 22 841 32 14

Oddział Wola:

+ 48 22 398 87 97

Mieszkanie z ogródkiem – czy warto je kupić?

mieszkanie z ogródkiem

Data aktualizacji: 15 stycznia, 2025

Czy mieszkanie z ogrodem może stanowić namiastkę domu? Osoby marzące o własnym skrawku zieleni uważają, że tak. Wspomniana nieruchomość z pewnością gwarantuje większą swobodę niż lokale usytuowane na wyższych kondygnacjach, jednak nie jest to rozwiązanie idealne. Poznaj wady i zalety takich mieszkań.

Polacy poszukujący swojego własnego M zadają sobie pytanie, czy mieszkania z ogrodem stanowią opłacalną inwestycję. Przed podjęciem decyzji o zakupie takiego obiektu należy przeanalizować swoje potrzeby i sprawdzić, czy własny skrawek zieleni może zaspokoić te oczekiwania.

W jaki sposób tereny zielone wpływają na naszą codzienność?

Życie w wielkim mieście bywa wyczerpujące. Wszechobecny gwar, spaliny i betonoza nie wpływają dobrze na samopoczucie psychiczne mieszkańców aglomeracji. Wielu ludzi uważa, że egzystowanie w dużych skupiskach jest niezwykle depresyjne. Osoby kupujące mieszkania coraz chętniej wybierają lokale z ogrodem lub osiedla, które zapewniają łatwy dostęp do zieleni i terenów rekreacyjnych.

W 2021 roku przeprowadzono badanie na grupie 120 rodzin zamieszkujących aglomerację warszawską. Zadaniem ankietowanych było wskazanie swoich preferencji lokalowych. Około 78,4% badanych stwierdziło, że ich wymarzone mieszkanie powinno znajdować się w niewielkiej odległości od terenów biologicznie czynnych. Okazuje się, że większość ludzi docenia bliskość natury – jeżeli nie mają oni dostępu do parku, czy lasu, to chcieliby dysponować przynajmniej niewielkim ogródkiem przynależącym do mieszkania.

Mieszkania z ogrodem cieszą się dużą popularnością – dzięki nim czujemy się szczęśliwi!

Mieszkańcy lokali z ogródkiem mają zdecydowanie więcej swobody niż osoby, które dysponują tylko balkonem lub nie posiadają żadnego ze wspomnianych udogodnień. Życie w mieszkaniu z prywatnym ogródkiem jest uważane za przywilej, a lokatorzy takich nieruchomości z reguły czują się zadowoleni i spełnieni. Raport „Szczęśliwy Dom” przygotowany przez serwis Otodom udowadnia, że przyroda odgrywa ważną rolę w budowaniu dobrostanu.

Ankieta przeprowadzona wśród Polaków pokazała, że zdaniem 37% badanych posiadanie własnego ogródka wpływa na poczucie szczęścia w miejscu zamieszkania. Ta odpowiedź zebrała najwięcej głosów, wyprzedzając między innymi balkon, taras, czy liczbę pokoi. Mieszkańcy kraju nad Wisłą wykazują coraz większe zainteresowanie lokalami z ogrodem – w 2023 roku w niektórych polskich miastach liczba wyszukiwań takich ofert wzrosła o ponad 80%!

Co sprawiło, że mieszkanie z ogródkiem stało się wymarzoną nieruchomością Polaków?

Dlaczego zainteresowanie mieszkaniami z ogrodem gwałtownie rośnie? Do nasilenia tego trendu przyczyniła się na przykład zmiana modelu pracy – dzisiaj wielu Polaków pracuje stacjonarnie, co przekłada się na potrzebę posiadania prywatnej przestrzeni w otoczeniu natury. Osoby, które decydują się na zakup mieszkania z ogrodem, zyskują wiele udogodnień.

Prywatna strefa relaksu na świeżym powietrzu

Właściciele ogrodu mogą zaaranżować go w dowolny sposób – miłośnicy kwiatów tworzą kolorowe rabaty, a zwolennicy prywatności wolą zasadzić gęste krzaki. Komplet ogrodowych mebli pozwoli na urządzenie przytulnej strefy relaksu. Na własnym skrawku zieleni można zbudować bezpieczny plac zabaw dla dzieci. Osoby lubiące spędzać ciepłe wieczory na zewnątrz mogą udekorować ogród lampkami, które wprowadzą intymny klimat.

Praktyczna strona mieszkania z ogrodem

Nieruchomości z własnym ogródkiem umożliwiają szybki i łatwy dostęp do mieszkania – ich lokatorzy nie muszą korzystać z windy ani schodów, co jest szczególnie ważne dla rodzin z małymi dziećmi oraz dla osób mających problemy z poruszaniem się. We własnym ogrodzie można stworzyć warzywnik, który będzie źródłem świeżych ziół, pomidorów, papryki, czy cebuli. Zdrowe i smaczne produkty staną się składnikiem pysznych, domowych potraw. W mieszkaniu z ogrodem łatwiej urządzić duże przyjęcie, ponieważ goście mogą spędzać czas na świeżym powietrzu.

wyjście do ogródka z mieszkania

Przestrzeń na wagę złota!

Jedną z największych zalet mieszkań z ogródkiem jest dodatkowa przestrzeń. To spore ułatwienie dla osób, które odczuwają potrzebę życia na dużym metrażu. Podczas ciepłych miesięcy ogród staje się miejscem odpoczynku i wyciszenia. Takie mieszkanie może być tańszą alternatywą dla szeregówki. Zakup lokalu z ogrodem w atrakcyjnej lokalizacji jest marzeniem wielu Polaków.

Jakie wady mają mieszkania z ogrodem?

Zakup mieszkania z ogrodem nie zawsze jest korzystny – wiele zależy od potrzeb i oczekiwań przyszłych właścicieli takiego lokalu. Niestety, życie w mieszkaniu z ogrodem nie będzie idealne. Jego lokatorzy muszą liczyć się z pewnymi niedogodnościami, do których należy zaliczyć:

  • narażenie na hałas,
  • ryzyko włamań i kradzieży,
  • ograniczoną prywatność,
  • konieczność pielęgnowania ogrodu.

Największą wadą życia w mieszkaniu z ogrodem jest jego usytuowanie. Lokale na parterze często są uważane za mniej atrakcyjne, ponieważ ich lokatorom doskwiera hałas generowany przez samochody, windę, czy ludzi przechodzących przez klatkę schodową. Włamywacze najchętniej rabują mieszkania na parterze, bo łatwiej się do nich wkraść przez otwarte okno lub drzwi balkonowe. Trudno osłonić ogród przynależący do mieszkania przed spojrzeniami wścibskich sąsiadów. Decydując się na taką nieruchomość, należy pamiętać, że całkowite odgrodzenie podwórka będzie niemożliwe. Pielęgnacja ogrodu może być zarówno wadą, jak i zaletą – wiele zależy od tego, czy prace porządkowe na świeżym powietrzu sprawiają właścicielom przyjemność.

Mieszkanie z ogródkiem ma swoje plusy i minusy. Takie nieruchomości cieszą się dziś dużą popularnością, a wszystkie atrakcyjne oferty znikają z rynku w mgnieniu oka. Nie ulega wątpliwości, że zakup lokalu z ogrodem stanowi dobrą inwestycję, o ile jego przyszli właściciele zdają sobie sprawę zarówno z mocnych, jak i słabych stron takiego rozwiązania.



Źródła:

https://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-17e88f7c-3ede-4b97-8931-351a126df904/c/SM2021_35_41_KlimowiczJ.pdf
https://www.otodom.pl/wiadomosci/wp-content/uploads/2023/07/Otodom-Szczęśliwy-dom.-Badanie-dobrostanu-mieszkańców-Polski-2023-2.pdf