Biuro Marszałkowska 58: + 48 22 625 15 15

Oddział Mokotów:

+ 48 22 841 32 14

Oddział Wola:

+ 48 22 398 87 97

Idealne mieszkanie dla singla – na co zwrócić uwagę

Idealne mieszkanie dla singla

Liczba singli w Polsce rośnie z roku na rok. Jak podaje GUS, jednoosobowe gospodarstwa to już prawie 4 mln czyli  26% wszystkich gospodarstw. Kim jest dziś singiel i  jakiego mieszkania potrzebuje?

Zmiany demograficzne są faktem. W Polsce, podobnie jak w innych krajach zachodnich, liczba osób żyjących w pojedynkę jest coraz większa. Choć daleko nam do krajów skandynawskich, gdzie single stanowią 40% mieszkańców (Norwegia – nawet 45%, dane za serwisem Rankomat), faktem jest, że osób samotnych przybywa.

Jak wynika z danych Eurostatu, tylko w ciągu 10 lat od 2006 do 2015 roku przybyło nam ponad 800 tys. singli. Do 2035 będzie ich więcej co najmniej o jedną czwartą.

Takie statystyki skłaniają deweloperów do dopasowywania oferty nowych lokali do potrzeb i upodobań singli. Jakie mieszkania wybierają osoby samotne i na co zwracać uwagę, kupując mieszkanie dla singla?

Jakie mieszkania kupują single? Jak najmniejsze, często na kredyt

Najczęstszy wybór singla to mieszkanie o małym metrażu – jedno- lub dwupokojowe. Decyzja o zakupie lokalu niewielkiego powierzchniowo ma oczywiście wymiar ekonomiczny. Singiel musi liczyć wyłącznie na siebie, także pod kątem spłacania kredytu, a dodatkowo banki biorą pod uwagę tylko jego zdolność kredytową. Kawalerki i małe mieszkania dwupokojowe są najtańsze, choć – paradoksalnie – stawki za mkw mają najwyższe.

Mniejsze mieszkanie łatwiej sprzedać. Szybciej da się je też spłacić. Ma to duże znaczenie, biorąc pod uwagę, że statystyczny singiel jest raczej mobilny, niezależny, nie przywiązuje się do miejsca zamieszkania, a przez brak zobowiązań jest bardziej skłonny do zmiany miejsca zamieszkania w razie zmiany planów życiowych.

Wielu singli kupuje mieszkanie na kredyt. Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, w 2023 roku wśród 167 tys. kredytów mieszkaniowych połowę zaciągnęli młodzi ludzie do 34 roku życia, bardzo często samotni. Statystyczny uczestnik programu „Bezpieczny Kredyt 2%” miał jeszcze mniej, bo zaledwie 30 lat.

Drugą stroną medalu jest jednak niezaprzeczalny fakt, że singlom trudniej jest zaciągnąć kredyt na nieruchomość, mają mniejszą zdolność kredytową, a dla banków bywają mniej wiarygodni niż małżeństwa.

Idealne mieszkanie dla singla – kawalerka lub dwa pokoje. Co wybrać?

Najpopularniejsze mieszkanie dla singla to kawalerka lub mieszkanie dwupokojowe. Które lepiej wybrać? Wiele zależy od trybu życia singla i jego planów życiowych. Jeśli osoba mieszkająca w pojedynkę nie planuje założenia rodziny, dużo czasu spędza poza domem i nie pracuje zdalnie, przestrzeń, jaką miewają kawalerki, będzie zupełnie wystarczająca.

Jeśli jednak singiel uwielbia gotować i przyjmować gości, pracuje w domu, zastanawia się nad założeniem rodziny, lepiej pomyśleć nad mieszkaniem większym – co najmniej dwupokojowym.

Strefy funkcjonalne – podstawa w mieszkaniu singla

Niezależnie od metrażu i liczby pokoi, kluczem do dobrej aranżacji mieszkania dla singla jest wydzielenie stref funkcjonalnych, a przede wszystkim podział na strefę dzienną i nocną. W mieszkaniu dwupokojowym to bardzo proste. Jedno pomieszczenie grać będzie rolę sypialni, a w razie potrzeby także domowego biura.

Nieco więcej projektowej ekwilibrystyki wymaga zaaranżowanie pod tym kątem kawalerki. Podział funkcji osiąga się tu, wydzielając część przestrzeni na sypialnię (np. z pomocą modnych teraz szklanych ścianek). Nie da się jednak ukryć, że mieszkanie dwupokojowe oferuje singlom więcej możliwości aranżacyjnych.

mieszkanie dla singla

Otwarta przestrzeń – lubiana przez singli

Gdy mieszka się w pojedynkę, nie trzeba wydzielać wielu odrębnych pomieszczeń. Z tego powodu dużą popularnością wśród singli cieszą się mieszkania na planie otwartym i apartamenty typu studio. Kuchnia jest w nich połączona z jadalnią i salonem, tworząc jedną dzienną przestrzeń.

Pozwala to zaoszczędzić cenną przestrzeń i wprowadzić nowoczesny design do wnętrza, choć wiąże się z większymi nakładami na przystosowanie wnętrza do własnych potrzeb. Urządzając mieszkanie na planie otwartym, warto skorzystać z fachowej porady architekta wnętrz. Zaplanuje on każdy centymetr wnętrza, a singiel zyska dzięki temu dużo miejsca do przechowywania oraz mieszkanie o modnym, nowoczesnym wystroju.

Idealne mieszkanie dla singla – w centrum, blisko miejskiego życia

Statystyczny singiel chętnie korzysta z dobrodziejstw kultury – kin, teatrów, restauracji, klubów. Czasem porusza się po mieście rowerem lub transportem publicznym. Nie zawsze ma własny samochód. Ceni sobie niezależność i wolność. Nie dotyczy go codzienne stanie w korku, aby zawieźć dzieci do szkoły.

Odpowiednie dla singla będzie więc mieszkanie w centrum miasta, zwłaszcza gdy jego miejsce pracy jest niedaleko. Takie lokalizacje są postrzegane jako najbardziej atrakcyjne. Także jako sposób na lokatę kapitału, by nieruchomość w przyszłości łatwo sprzedać.

Jak urządzić mieszkanie dla singla?

Jak powinno być urządzone mieszkanie dla osoby żyjącej w pojedynkę? Ponieważ zwykle ma mały metraż, pierwszy krok to staranne zaplanowanie przestrzeni. Liczy się każdy centymetr. Cennym rozwiązaniem będą więc meble na wymiar oraz zabudowy pomagające zagospodarować wszystkie pomieszczenia.

Przydadzą się również meble wielofunkcyjne – sofa z funkcją spania, rozkładany stół, otwierane pufy służące jako schowki czy tapczanpółki, które na powrót podbijają projekty małych mieszkań. Sprawdzą się kolory i materiały powiększające optycznie oraz lustra. W kuchni singla nie powinno zabraknąć kuchenki, mikrofalówki (lub piekarnika z tą funkcją), niewielkiej zmywarki i lodówki, choć wyposażenie aneksu zależy przede wszystkim od upodobań i potrzeb jego użytkownika.