Czy wynajmowanie mieszkania dla studentów wiąże się z większym ryzykiem? Niekoniecznie. Kluczem do sukcesu jest tu właściwie skonstruowana umowa, starannie przygotowany protokół zdawczo-odbiorczy oraz jasne określenie oczekiwań obu stron. O czym powinni wiedzieć właściciele lokalu, zanim wynajmą go studentom? O tym w naszym artykule.
Studenci to dla wielu wynajmujących atrakcyjna grupa – wypłacalna, zwłaszcza gdy za czynsz płacą rodzice, niestwarzająca kłopotów przy wyprowadzce, mało wymagająca w kwestii wyposażenia.
Z drugiej strony wynajmujący obawiają się legendarnych studenckich imprez oraz ewentualnych zniszczeń mieszkania. Podpowiadamy, jak zadbać o własne interesy przed wynajęciem mieszkania studentom oraz jak ustalić korzystne zasady współpracy.
Zalety wynajmu mieszkania dla studentów
Jakich mieszkań poszukują studenci? Niedrogich, ale wygodnych i funkcjonalnych. W pełni wyposażonych, choć niekoniecznie ze sprzętem typu ekskluzywny ekspres do kawy. Kilkupokojowych – ponieważ przy rosnących kosztach utrzymania studenci najczęściej wynajmują lokale w większej grupie. Duże znaczenie ma również lokalizacja w niedalekiej odległości od uczelni, dobre skomunikowanie z centrum, bliskość przystanków, lokali gastronomicznych i sklepów.
Jeśli dysponujesz takim lokalem do wynajęcia, opcja udostępnienia go grupie studentów może okazać się atrakcyjnym rozwiązaniem.
Największą zaletą wynajmu mieszkania studentom jest pewność dochodu przez co najmniej 10 miesięcy w roku. W „studenckich” miastach, gdzie mieszkań dla młodych osób brakuje, regułą jest, że najemcy i ich rodzice wolą zapłacić za wynajem lokalu nawet w trakcie wakacji, aby nie mierzyć się z koniecznością ponownych poszukiwań odpowiedniego lokum. Wolne miesiące studenci wykorzystują wtedy na wakacyjne staże czy pracę dorywczą.
Przy odrobinie szczęścia możesz liczyć, że zadowolony lokator i jego rodzice zdecydują się skorzystać z Twojej oferty przez kilka lat, przez cały czas trwania studiów, a potem polecą lokal młodszym rocznikom studentów.
Kolejnym plusem wynajmu studenckiego jest to, że pozwala on zagospodarować kilkupokojowe mieszkania, zbyt duże, by były atrakcyjne dla pary czy pojedynczego lokatora. Opcja wynajęcia poszczególnych pokoi lub całego mieszkania dla większej grupy pozwoli Ci uzyskać większy dochód z nieruchomości.
Studenci jako najemcy – jak ich znaleźć i co może Cię czekać?
Z czym musisz liczyć się, gdy zechcesz wynajmować mieszkanie studentom? Ryzyko zalegania z czynszem zawsze istnieje, choć w przypadku studentów nie jest ono wysokie. Nie musisz się też obawiać nieuczciwych lokatorów, którzy pomimo braku uiszczania opłat odmawiają wyprowadzki, wykorzystując kruczki prawne.
Największym problemem będzie na pewno studencki tryb życia, który często zakłada głośne imprezy i przeszkadza pozostałym mieszkańcom nieruchomości. Warto jeszcze przed podpisaniem umowy jasno określić swoje oczekiwania w tym zakresie, a także porozmawiać zawczasu z sąsiadami i w razie ewentualnych problemów szybko reagować na ich zastrzeżenia.
W miastach, które są ośrodkami życia studenckiego, nie ma zwykle żadnych problemów ze znalezieniem wynajmujących. Jednak wybór odpowiedniego kandydata na najemcę może być trudniejszym zadaniem. Korzystanie z usług doświadczonego agenta nieruchomości może znacznie ułatwić ten proces. Agent nie tylko pomoże w przeprowadzeniu osobistych spotkań, ale również zadba o zadanie odpowiednich pytań i intuicyjną ocenę kandydatów. Profesjonalista może również zorganizować spotkanie z kandydatem i jego rodzicami przed podpisaniem umowy, co jest zalecane. Odradzamy natomiast grupowe castingi na lokatorów czy licytacje, które mogą odstraszyć najemców i stać się dla nich nieprzyjemnym doświadczeniem, często szeroko komentowanym w mediach społecznościowych.
Jak powinno być urządzone i wyposażone mieszkanie dla studenta?
Kolejnym atutem wynajmu mieszkania dla studentów jest brak konieczności inwestycji w wyposażenie w standardzie premium. Mieszkanie wynajmowane studentom musi być wyposażone w podstawowe meble. Powinny się tu takie elementy jak wygodne łóżko, stół z krzesłami, biurko do pracy, regały, szafy itd. Niezbędne będą również podstawowe sprzęty AGD – pralka, lodówka, zmywarka, kuchenka mikrofalowa.
Największym powodzeniem wśród studentów cieszą się duże mieszkania z kilkoma nieprzechodnimi pokojami. Dobrze, aby dało się je zamykać na klucz. Atutem będzie również wspólna część dzienna np. mały salon z kuchnią i jadalnią, co pozwoli grupie studentów spędzać wygodnie czas razem, a jednocześnie przygotowywać posiłki. Studenci cenią nowoczesny design, kolory i wzory. Przy współpracy z projektantem wnętrz lub odrobinie własnych poszukiwań znajdziesz pomysł na wystrój lokalu, który będzie designerski, ale atrakcyjny kosztowo.
Z kim podpisać umowę – ze studentem czy z rodzicem?
Decydując się na wynajem mieszkania dla studenta, umowę możesz podpisać z nim lub z jego rodzicami. W przypadku studentów pierwszych lat umowa z rodzicami jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Masz wtedy pewność, że czynsz będzie płacony regularnie, a w razie ewentualnych zniszczeń rodzice pokryją ich koszty. Student jest wtedy wpisany jako osoba korzystająca z mieszkania.
Jeśli podpisujesz umowę ze studentem, który będzie użytkował lokal, warto w umowie zawrzeć także informację, że rodzic opłacający czynsz będzie poręczycielem. Zagwarantuje on, że jeśli czynsz nie zostanie wpłacony w terminie, możesz się go domagać właśnie od rodzica. Takie poręczenie skutecznie zadziała także na motywację studenta, aby o mieszkanie dbać. Perspektywa, że rodzice dowiedzą się o ewentualnym złym zachowaniu lub zaleganiu z opłatami działa lepiej niż jakiekolwiek ponaglenia, maile czy pisma.
Co powinna zawierać umowa o wynajem w przypadku mieszkania dla studentów?
Decydując się na podpisanie umowy o wynajem ze studentem, zwróć uwagę, aby w umowie nie zabrakło poniższych informacji:
- terminy zapłaty za wynajem i opłacanie rachunków za media;
- kwestia przebywania w mieszkaniu innych osób niż te, z którymi jest podpisana umowa czy ewentualnie zgoda właściciela na dodatkowych najemców;
- zgoda lub nie na zwierzęta w mieszkaniu;
- zakaz palenia w mieszkaniu;
- dbanie o dobry stan lokalu i regularne zgłaszanie napraw;
- zgoda (lub brak zgody) właściciela na remonty i zmiany w mieszkaniu – studenci bywają tu bardzo kreatywni;
- uregulowanie formalności, opłat i rachunków przed opuszczeniem lokalu.
Ważnym dokumentem przy podpisywaniu umowy jest protokół zdawczo-odbiorczy. Powinien on być napisany starannie i maksymalnie szczegółowy, z wypunktowaniem wszystkich elementów wyposażenia i ich stanu. Pomoże Ci to domagać się zwrotu kosztów w razie ewentualnych zniszczeń.
Ostatnią ważną kwestią jest kaucja, która będzie zabezpieczeniem na wypadek szkód czy konieczności przeprowadzenia napraw. Niezależnie od pobieranej kaucji mieszkanie trzeba koniecznie ubezpieczyć, aby koszt ewentualnego remontu się zwrócił.
OBSERWUJ NAS: