Początek stycznia to okres wzmożonego zainteresowania nieruchomościami na sprzedaż. Wiele osób chce otworzyć nowy rok w wyjątkowy sposób – kupno własnego domu lub mieszkania stanowi przełomową zmianę w życiu każdego człowieka. Warto poprzedzić ten poważny krok odpowiednimi przygotowaniami.
W 2024 roku ekonomiści nie spodziewają się żadnych drastycznych ruchów na rynku nieruchomości – to doskonała wiadomość dla kupujących. Chociaż nastroje wśród europejskich deweloperów nie są najlepsze, to sytuacja w Polsce jest dość dobra. Osoby marzące o własnej nieruchomości powinny jednak uzbroić się w cierpliwość – w tym roku na rynek trafi mniej nowych mieszkań i domów, a ceny lokali z drugiej ręki z pewnością nie zmaleją.
Jak będzie wyglądał rynek nieruchomości w 2024 roku?
Koniec 2023 roku nie był łatwy dla europejskiego rynku nieruchomości. Nad Stary Kontynent nadciąga widmo głębokiego kryzysu – coraz trudniej jest zaspokoić popyt na nowe domy i mieszkania. Według raportu Deloitte Property Index 2023 drastyczne podwyżki zaskoczyły m.in.: Litwinów (31,9%), Chorwatów (21%), czy Słowaków (19,1%). Na szczęście wiele wskazuje na to, że europejski kryzys nie dotknie tak mocno mieszkańców Polski.
Czy ceny nieruchomości w 2024 roku wciąż będą szybować w górę? Prognozy ekonomistów nie są jednoznaczne. Podczas X Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości w Krakowie odbyła się debata „Nastroje na rynku nieruchomości”. Jeden z uczestników dyskusji – dr hab. Waldemar Rogowski, profesor Szkoły Głównej Handlowej i główny analityk Biura Informacji Kredytowej ogłosił, że prognozowany wzrost cen mieszkań w 2024 roku wyniesie 10-15 procent. Podwyżki powinny obejmować największe polskie miasta, jednak nieruchomości zlokalizowane w mniej atrakcyjnych lokalizacjach wcale nie muszą drożeć.
Raporty, analizy oraz opinie ekspertów pomagają w przygotowaniach do zakupu nieruchomości, chociaż nie zawsze okazują się trafne. Osoby marzące o swoim mieszkaniu powinny liczyć się z mniejszą liczbą ofert z rynku pierwotnego i większym zainteresowaniem lokalami z drugiej ręki. W 2024 roku kupujący będą musieli uzbroić się w cierpliwość, ponieważ poszukiwanie własnego M może okazać się trudne i czasochłonne.
Kupno nieruchomości w 2024 roku – dobry plan to podstawa
Zakup mieszkania lub domu to poważne przedsięwzięcie – działanie po omacku nie sprzyja podejmowaniu dobrych decyzji. Kupno nieruchomości warto rozpocząć od stworzenia planu, który uwzględnia możliwości finansowe, potrzeby i wymagania kupującego. Należy zastanowić się na tym:
- Jak duży będzie kapitał na zakup nieruchomości? Zgromadzone środki pieniężne oraz zdolność kredytowa warunkują maksymalną cenę transakcyjną.
- Jak kształtują się potrzeby mieszkaniowe kupujących? Warto ustalić, jaki metraż oraz ile pokoi powinna mieć nieruchomość. Równie istotne okazują się lokalizacja i standard obiektu.
- Czy mieszkanie musi spełniać specjalne wymogi? Na liście preferencji mogą znaleźć się na przykład: balkon, winda, otwarta kuchnia, czy prywatne miejsce parkingowe.
Budżet dopięty na ostatni guzik
Brak doświadczenia często wpędza kupujących w finansowe pułapki. Nowy rok jest dobrą okazją, by lepiej przygotować się do poważnej transakcji. Należy pamiętać, że cena nieruchomości to tylko jeden z wielu kosztów ponoszonych przez przyszłego właściciela. Pozostałe wydatki to na przykład:
- Opłaty notarialne,
- Podatek od czynności cywilnoprawnych (sprawdź: Zwolnienie z podatku PCC),
- Koszt odpisów z księgi wieczystej oraz odpisów aktu notarialnego,
- Opłaty urzędowe,
- Podatek VAT,
- Koszty kredytu hipotecznego.
Dodatkowe opłaty wynoszą od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nawet jeśli zakup będzie finansowany z kredytu hipotecznego, to przyszli nabywcy muszą przygotować pieniądze na zaliczkę albo zadatek dla sprzedającego.
Weryfikacja mieszkania przed zakupem, czyli jak uniknąć nieuczciwego sprzedawcy?
Finanse potrafią spędzać sen z powiek kupujących, jednak równie ważne okazują się kwestie formalne. Podstawowym dokumentem regulującym stan prawny nieruchomości jest księga wieczysta. Potencjalny nabywca powinien poprosić sprzedającego o jej numer i odwiedzić stronę internetową Krajowego Rejestru Ksiąg Wieczystych. W tym spisie kupujący może sprawdzić, kto jest właścicielem lokalu, czy na nieruchomości ciążą roszczenia i czy bank ustanowił hipotekę dla wskazanego mieszkania lub domu. Osoby korzystające z pomocy profesjonalnego pośrednika mogą być spokojne, ponieważ doradca zajmie się wszystkimi formalnościami. Jeśli kupujący działa na własną rękę, to powinien samodzielnie zweryfikować stan prawny lokalu.
Umowa przedwstępna i akt notarialny
Rok 2024 nie przyniesie rewolucji w zakresie zakupu nieruchomości – ostatnim krokiem prowadzącym do nabycia lokalu niezmiennie będzie podpisanie aktu notarialnego. Zwyczajowo to kupujący ponoszą koszty notarialne, a w zamian zyskują prawo do wyboru odpowiedniej kancelarii. Poszukiwania specjalisty można rozpocząć jeszcze przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania. Kupujący i sprzedający często decydują się na zawarcie umowy przedwstępnej, która poprzedza wizytę u notariusza i zabezpiecza obie strony transakcji. Ma ona duże znaczenie w przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny i może przybrać formę umowy cywilnoprawnej lub aktu notarialnego.
Zakup nieruchomości to zawiła i kosztowna procedura, podczas której przytrafiają się nieprzewidziane komplikacje prawne lub finansowe. Takie sytuacje generują duży stres. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy pośrednika, który doskonale radzi sobie z rozwiązywaniem nawet najbardziej skomplikowanych przypadków.
Źródła:
Raport Deloitte Property Index 2023: https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/real-estate0/articles/Raport-Property-Index-2023.html
Nastroje na Rynku Nieruchomości – 10. Polski Kongres Przedsiębiorczości: https://www.nieruchomosci-online.pl/porady/hustawka-nastrojow-na-rynku-nieruchomosci-ocena-ekspertow-podczas-10-polskiego-kongresu-przedsiebiorczosci-28181.html
OBSERWUJ NAS: