Biuro Marszałkowska 58: + 48 22 625 15 15

Oddział Mokotów:

+ 48 22 841 32 14

Oddział Wola:

+ 48 22 398 87 97

Jak określić strony świata w mieszkaniu i dlaczego to ważne?

strony świata w mieszkaniu

Czy salon z oknami wychodzącymi na północ to dobry pomysł? Z której strony świata warto umiejscowić sypialnię i pokój dziecięcy? Sprawdź, jakie znaczenie przy wyborze idealnego mieszkania mają strony świata.

Kupując mieszkanie, bierze się pod uwagę wiele różnych czynników: metraż, cenę, lokalizację, układ pomieszczeń. Niewielu przyszłych inwestorów zdaje sobie jednak sprawę, jak istotne jest położenie lokalu względem stron świata.

A tymczasem od tego, czy okna mieszkania wychodzą na południe, północ, wschód czy zachód zależy funkcjonalność wnętrza oraz samopoczucie jego mieszkańców.

Dlaczego określenie stron świata w mieszkaniu jest tak ważne?

Polska jako kraj należący do umiarkowanej strefy klimatycznej nie może liczyć na szczególnie dużo słońca, zwłaszcza jesienią czy zimą. Dlatego właściwa ekspozycja okien w mieszkaniu na strony świata jest tak istotna. Człowiek potrzebuje dużej ilości naturalnego światła do życia. Gdy wnętrza będą ciemne, samopoczucie ich użytkowników się pogorszy. Dopadnie nas chandra i zły nastrój.

Co więcej, ciemne pomieszczenia stają się mniej funkcjonalne. W ciemnym salonie trudno się odprężyć. W ciemnym pokoju dziecka źle się odrabia lekcje. W ciemnej kuchni źle się gotuje. I z drugiej strony – zalana światłem sypialnia może utrudnić poranny sen, a nadmiernie nasłoneczniona strefa dzienna będzie gorąca i niekomfortowa.

Oświetlenie mieszkania powinno więc być jak najlepiej dopasowane do trybu życia jego domowników oraz do ich potrzeb. Można to osiągnąć w łatwy sposób właśnie poprzez właściwy wybór lokalu pod kątem stron świata.

Warto w tym miejscu poruszyć dodatkowo aspekt energooszczędności. Dotyczy on domów jednorodzinnych, ale coraz częściej także mieszkań w bloku. Właściwe umiejscowienie pomieszczeń według stron świata pomaga w naturalny sposób obniżyć rachunki za ogrzewanie.

W tym celu od południa umieszcza się duże przeszklenia, które ogrzewają wnętrza za dnia i zmniejszają koszty ogrzewania. Z kolei od północy warto ilość i wielkość okien ograniczyć. Ta zasada – znana z technologii budowy domów pasywnych i zeroenergetycznych – sprawdzić się może także w przypadku budownictwa wielorodzinnego.

Jak sprawdzić położenie mieszkania względem stron świata?

Jeśli planujesz kupno mieszkanie z rynku pierwotnego, wystarczy rzut oka na projekt, by zorientować się, na którą stronę wychodzą okna w lokalu. Pokazuje to róża wiatrów, którą znajdziesz  przy każdym projekcie.

Jeśli chcesz ocenić ekspozycję na strony świata mieszkania z rynku wtórnego, możesz zlokalizować na mapie Google budynek, w którym znajduje się interesujący Cię lokal. W ten sposób łatwo sprawdzisz, na którą stronę wychodzą okna z poszczególnych pomieszczeń. Na oględziny lokalu zawsze warto też zabrać ze sobą kompas. To proste narzędzie, z pomocą którego błyskawicznie ocenisz, gdzie jest północ, a więc i pozostałe strony świata.

Warto też pamiętać, że w strefie klimatycznej, w której znajduje się Polska, słońce góruje w ciągu roku na bardzo zmiennych wysokościach. Różnice w stopniu naświetlenia pomieszczeń mogą więc być spore. Co to oznacza? Że jeśli oglądasz mieszkanie wiosną lub latem, jest lepiej doświetlone niż ten sam lokal jesienią czy zimą. Ciemny salon będzie jeszcze ciemniejszy!

Jakie położenie mieszkanie względem stron świata jest najlepsze?

Idealne mieszkanie jest jasne, z dużą ilością światła dziennego, ale nie nadmiernie naświetlone. Słońce pojawia się w nim wtedy, kiedy jest potrzebne i sprzyja codziennym aktywnościom domowników. Jak możesz przypuszczać, o taki ideał będzie trudno. Warto jednak wiedzieć, od której strony świata powinny być rozmieszczone poszczególne pomieszczenia, aby żyło się w nich wygodniej.

Okna od wschodu

Pokoje wychodzące na wschód mają dużo słońca rano i do południa. Po południu oraz wieczorami są ciemne i chłodne.

Taka lokalizacja ma swoje zalety, ale i wady. Dobrze jest w takim pomieszczeniu ulokować sypialnię. Rześkie poranne światło będzie dodawać energii i wprawiać w dobry nastrój podczas wstawania. Pokój z oknem od wschodu to też dobry pomysł na domowe biuro. Ludzki mózg jest najaktywniejszy do południa, a naturalne dzienne światło będzie wspierać kreatywność i motywować do pracy.

Od wschodu warto też ulokować kuchnię. Zwykle i tak jest w niej cieplej niż w innych pomieszczeniach z powodu umiejscowienia sprzętów AGD oraz gotowania posiłków. Większość osób gotuje po południu, położenie od wschodu sprawi więc, że będzie tu nieco chłodniej.

Okna od zachodu

Podobnie jak w przypadku wschodniej orientacji, okna wychodzące na zachód mają zalety i wady. Mogą się mocno nagrzewać, zwłaszcza latem. Rano z kolei w pomieszczeniach jest ciemno i chłodno.

Od zachodu warto ulokować pokoje dziecięce. Umożliwi to odrabianie lekcji i popołudniowe aktywności przy dziennym świetle. Jeśli chcesz przy zachodnich oknach zaplanować salon, by podziwiać piękne zachody słońca, zwróć uwagę na kwestię nadmiernego nasłonecznienia i zainwestuj w solidne przesłony okienne jak rolety czy markizy.

okna salonu wychodzące na zachód

Okna od południa

Południowa i południowo-zachodnia orientacja to doskonały pomysł na salon. Pomieszczenia wychodzące na tę stronę są jasne i słoneczne przez większość dnia, niezależnie od panującej aury, nawet zimą.

Warto zadbać, by słońce pracowało na naszą korzyść i od południowej strony zaplanować duże przeszklenia np. z wyjściem na taras. Promienie słoneczne dogrzeją pomieszczenia w naturalny sposób bez potrzeby dodatkowego ogrzewania. W domach jednorodzinnych w pomieszczeniach od południowej strony bywa nawet kilka stopni cieplej!

Złym pomysłem będzie natomiast lokowanie od południa kuchni. Sprawi to, że pomieszczenie, i tak ciepłe, stanie się jeszcze bardziej nagrzane.

Okna od północy

Pomieszczenia ulokowane od północy są najzimniejsze i najciemniejsze. Warto więc z tej strony przewidzieć miejsce na łazienkę, garderobę, schody, pomieszczenia gospodarcze, techniczne, a w przypadku domu jednorodzinnego także na wejście do domu czy garaż.

Zdecydowanie unikaj dużych przeszkleń umiejscowionych od północy. To także zły pomysł na salon czy wyjście na taras. Możesz z kolei rozważyć od północy domowe biuro czy sypialnię, jeśli lubisz się rano wysypiać lub gdy potrzebujesz zacisznego i ciemnego miejsca do relaksu.

Podsumowując – dla większości domowników idealna ekspozycja mieszkania na strony świata zakłada salon od południowej lub południowo-zachodniej strony, a kuchnię od północy lub wschodu. Pokoje dziecięce warto zaplanować z ekspozycją zachodnią lub południową, a sypialnie – wychodzące na wschód.