Data aktualizacji: 17 listopada, 2022
Wynajęcie mieszkania nie oznacza przejęcia go w posiadanie. To stwierdzenie zdaje się być czymś powszechnie znanym, ale postanowiliśmy podpowiedzieć obecnym i przyszłym najemcom, jak dbać o wynajmowany lokal, by swobodnie z niego korzystać i oddać go w jak najlepszym stanie.
Dbanie o wynajmowaną nieruchomość może zaoszczędzić pieniądze i pomóc właścicielowi w utrzymaniu domu w doskonałym stanie, nawet jeśli nie on tam mieszka.
Ogólne zużycie mieszkania
Czy to mieszkanie, dom czy lokal użytkowy, wynajmowana powierzchnia zużywa się, jeśli jest eksploatowana choć w najmniejszym stopniu i wynajmujący nie oczekuje, że po okresie wynajmu zastanie swoją własność w dokładnie takim samym stanie, w jakim oddał ją swojemu najemcy.
Nieznaczne ślady na ścianach, zużyte żarówki czy nieco zużyte meble nikogo nie dziwią i nie powinny być podstawą do wszczynania kłótni. Warto jednak pamiętać o tym, że wynajmowane mieszkanie nie jest własnością najemcy i powinien obchodzić się z nim z dużą ostrożnością, jeśli nie chce ponieść kosztów napraw.
Własna aranżacja wynajmowanego mieszkania
Choć wspomnieliśmy o tym, że wynajmowane mieszkanie nie należy do najemcy, nie ma przeciwwskazań do tego, by urządził je tak, jak mu się podoba, jeśli nie oznacza to burzenia ścian lub przybijania setek gwoździ. Większość wynajmujących nie robi problemu, jeśli najemcy chcą przybić jeden czy dwa gwoździe na ścianie, by powiesić fotografię lub obraz, a niektórzy zgadzają się nawet na przemalowanie ścian, jeśli najemcy są gotowi pokryć koszt takiego remontu.
Planując większe zmiany w wystroju wnętrz warto skonsultować to z właścicielem. Możliwe, że obecna w mieszkaniu kanapa będzie mogła zostać przechowana na czas wynajmu w mieszkaniu wynajmującego, a najemca będzie mógł na jej miejsce wnieść swoje meble.
Używane przez najemców urządzenia nie powinny niszczyć mebli, ścian oraz podłóg. Jeśli najemca pracuje na home office i posiada własne biurko z fotelem na kółkach, z pomocą przyjdą specjalne maty, które uchronią podłogi przed zarysowaniami. To doskonały sposób na utrzymanie stanowiska pracy w nienaruszonym stanie.
Obecność zwierząt i dzieci w wynajmowanym mieszkaniu
Obecność zwierząt oraz dzieci w wynajmowanych mieszkaniach to temat, który budzi wiele kontrowersji i od lat jest tematem dyskusji wynajmujących, najemców oraz osób postronnych.
Z jednej strony mamy do czynienia ze spokojnymi pupilami, które nigdy nie wyrządziły żadnej szkody i ich właścicieli, którzy są gotowi pokryć ewentualne szkody, które wyrządzili ich podopieczni. Mamy też dzieci, które nie sprawiają problemów i rozwijają się w sposób niekolidujący z życiem w wynajmowanym mieszkaniu. Z drugiej jednak strony mnóstwo wynajmujących przeżyło lub słuchało historie z najemcami z piekła rodem, którzy byli rodzicami lub właścicielami niepokornych zwierząt i nie można mieć do nich pretensji, że nie mają ochoty na kolejne nieprzyjemności.
Wynajem ze zwierzakiem lub dzieckiem na pokładzie musi być więc dobrze przemyślany, a najemca powinien zrozumieć decyzję odmowną. Sam też musi każdorazowo dołożyć wszelkich starań, by wynajmowane przez niego mieszkanie nie uległo zniszczeniu w wyniku niefrasobliwości pupila.
Wynajem lokalu może być doskonałym doświadczeniem i przygotowaniem do mieszkania „na swoim”, dlatego warto podjąć ten krok przynajmniej raz w życiu.
OBSERWUJ NAS: