Biuro Marszałkowska 58: + 48 22 625 15 15

Oddział Mokotów:

+ 48 22 841 32 14

Oddział Wola:

+ 48 22 398 87 97

Czym jest apartament? Definicja, charakterystyka i kluczowe różnice względem standardowych mieszkań

co to jest apartament

Nie każde mieszkanie można określać mianem apartamentu – do tej grupy zalicza się wąskie grono nieruchomości o bardzo wysokim standardzie. Jakie wymogi musi spełnić lokal mieszkalny, aby stać się prawdziwym apartamentem?

Mieszkanie w apartamencie to prestiż i przywilej, który jest zarezerwowany dla nielicznych. Luksusowa nieruchomość zachwyca mnogością udogodnień, dbałością o detale oraz zaskakującymi rozwiązaniami architektonicznymi. Chociaż nie istnieje jedna, oficjalna definicja apartamentu, to ten ekskluzywny lokal nie powinien być mylony ze standardowym mieszkaniem.

Mieszkania segmentu premium – czym właściwie są apartamenty?

Pojęcie apartamentu nie zostało zdefiniowane przez polskie prawo, dlatego na krajowym rynku nieruchomości zbyt często można spotkać się z ofertami „apartamentów „na sprzedaż. Osoby lub podmioty wystawiające takie ogłoszenia grają na emocjach potencjalnych kupców poprzez obietnicę luksusu. Kiedy klient przyjeżdża na miejsce, bardzo często zastaje zwyczajną nieruchomość, ewentualnie lokal o podwyższonym standardzie.

Słownik języka polskiego PWN opisuje apartament jako

luksusowo urządzone, wielopokojowe mieszkanie lub podobne pomieszczenie w hotelu albo reprezentacyjne i prywatne wnętrze pałacowe.

Takie mieszkania powinny mieć duży metraż, znajdować się w prestiżowej lokalizacji oraz posiadać wiele udogodnień, których brakuje w standardowych nieruchomościach.

Rynek apartamentów jest jednym z podsektorów typowego rynku nieruchomości. Luksusowe lokale pojawiły się w Polsce stosunkowo niedawno – pierwsze z nich powstały pod koniec 2000 roku. Koncepcja przywędrowała z krajów zachodnich – narodziła się w USA w latach 80. XX wieku.

Po czym rozpoznać prawdziwy apartament?

Luksusowe nieruchomości nazywane apartamentami należy podzielić na kilka kategorii. Jedną z nich jest penthouse – lokal usytuowany na ostatnim piętrze budynku mieszkalnego, który ma jedną lub dwie kondygnacje. W Polsce coraz częściej można spotkać także lofty, czyli przestronne mieszkania urządzane w przebudowanych obiektach pofabrycznych.

Apartamenty stanowią niewielki ułamek rynku nieruchomości mieszkalnych – ze względu na wysokie ceny, na ich zakup pozwalają sobie jedynie najbogatsi Polacy albo przedsiębiorcy, którzy inwestują w najem krótkoterminowy.

Standardowy apartament powinien wyróżniać się na tle innych nieruchomości za sprawą:

  • lokalizacji – najlepiej w centralnej, prestiżowej dzielnicy,
  • atrakcyjnej i oryginalnej architektury,
  • indywidualnie zaprojektowanych detali,
  • metrażu przekraczającego przeciętne standardy,
  • wysokiego stopnia prywatności,
  • usytuowania w budynku z recepcją,
  • dodatkowych funkcji rekreacyjnych służących mieszkańcom budynku (na przykład kryty basen, prywatna siłownia, sauna).

Czym się różni apartament od standardowego mieszkania?

Zarówno tradycyjne mieszkania, jak i lokale o podwyższonym standardzie nie powinny być nazywane apartamentami, ponieważ brakuje im pewnych unikalnych cech wpływających na poczucie komfortu oraz prestiżu. Taras, winda, garaż podziemny i większa powierzchnia nie wystarczą, aby mieszkanie zyskało miano luksusowego. Apartamenty z reguły nie występują na osiedlach charakteryzujących się wysoką intensywnością zabudowy – takie nieruchomości muszą być unikalne i niepowtarzalne, dlatego ich dostępność jest niewielka.

Wszystkie apartamenty imponują materiałami wykończeniowymi najwyższej jakości, z kolei w typowym budownictwie rodzinnym elewacja i wspólne pomieszczenia są urządzone w sposób ekonomiczny. Cena apartamentu powinna być zdecydowanie wyższa – jeden metr kwadratowy takiej nieruchomości może kosztować o kilka-, kilkanaście tysięcy więcej niż w przypadku standardowego mieszkania.


Źródła:

https://sjp.pwn.pl/sjp/apartament;2550452.html
Raport „Rynek luksusowych nieruchomości w Polsce”, https://assets.kpmg.com/content/dam/kpmg/pdf/2015/06/Rynek-luksusowych-nieruchomosci-w-Polsce.pdf
„Analiza zarządzania nieruchomościami apartamentowymi – studium przypadku”, Radlińska K., Szwajca J., Zeszyty Naukowe Wydziału Nauk Ekonomicznych 2017; 21 (1) , https://ezeszyty.wne.tu.koszalin.pl/index.php/zeszyty/article/view/73/78