Biuro Marszałkowska 58: + 48 22 625 15 15

Oddział Mokotów:

+ 48 22 841 32 14

Oddział Wola:

+ 48 22 398 87 97

Czy warto kupić mieszkanie na ostatnim piętrze?

mieszkanie na ostatnim piętrze

Jeszcze kilkanaście lat temu mieszkania na ostatnim piętrze nie wzbudzały najlepszych skojarzeń, szczególnie jeśli znajdowały się w budynkach bez windy. Na przestrzeni czasu wiele się zmieniło i dziś to właśnie lokale usytuowane najwyżej potrafią osiągać zawrotne ceny. Jakie aspekty wpływają na wartość takiej nieruchomości? Kiedy warto zdecydować się na jej zakup?

Mieszkanie na ostatnim piętrze z jednej strony może okazać się źródłem fantastycznych doświadczeń, a z drugiej strony bywa przyczyną frustracji, zdenerwowania i konieczności znoszenia licznych niewygód. Dlaczego niektóre nieruchomości na najwyższej kondygnacji stanowią doskonałą inwestycję, a inne lepiej omijać szerokim lukiem?

Jakie są zalety lokali mieszkalnych na ostatnim piętrze?

Niektóre osoby poszukujące mieszkania unikają lokali usytuowanych na parterze oraz na ostatnim piętrze. Najniższa kondygnacja zniechęca ze względu na duże natężenie hałasu, brak prywatności, czy większe zagrożenie włamaniem. Dlaczego część Polaków wciąż nie chce wybierać nieruchomości na najwyższym piętrze? Okazuje się, że nie wszystkie obawy są uzasadnione. Mieszkanie na ostatniej kondygnacji może być bardzo przyjemne – wbrew pozorom, takie lokale oferują wiele udogodnień.

Wspaniałe widoki i dużo światła

Lokale usytuowane na najwyższym piętrze często wiążą się z doskonałymi warunkami do obserwacji okolicy. Widok z okna może wychodzić na panoramę miasta lub zielone tereny. Mieszkanie na samej górze z balkonem to marzenie miłośników pięknych krajobrazów. Ostatnie piętro z reguły oznacza lepsze nasłonecznienie, co wpływa pozytywnie na samopoczucie mieszkańców i przeciwdziała depresji.

Prywatność i brak hałasów nad głową

Mieszkańcy ostatniego piętra nie mają sąsiadów nad głową, dlatego problem uciążliwych hałasów ich nie dotyczy. Dzięki temu nie trzeba się obawiać, że lokatorzy z góry zaleją nieruchomość albo, że głośne zabawy dzieci z piętra wyżej nie pozwolą skupić się na ważnych zadaniach. Najwyższe kondygnacje odwiedzają jedynie sąsiedzi z mieszkań obok, a przechodnie nie mają najmniejszej możliwości, by zaglądać w okna usytuowane na samej górze, dlatego ostatnie piętro spodoba się osobom, które potrzebują ciszy i spokoju.

Atrakcyjna cena

Mieszkania usytuowane na ostatnim piętrze, a także te z parteru mogą być tańsze od nieruchomości na środkowych kondygnacjach. Ta zasada dotyczy w szczególności starego budownictwa – lokatorzy takich budynków najbardziej odczuwają wszelkie niedogodności wynikające z mieszkania na ostatnim piętrze.

Ładny widok to nie wszystko! Wady mieszkania na ostatnim piętrze

Chociaż z wyższych pięter widać więcej, a ich mieszkańcy zazwyczaj mają łatwiejszy dostęp do światła słonecznego, to życie na ostatniej kondygnacji wiąże się z wieloma niedogodnościami, których nie doświadczają lokatorzy z niższych pięter. Dr Jacek Chołoniewski – autor książki „Jak korzystnie kupić lub sprzedać mieszkanie” zaznacza w swojej publikacji, że osoby, które decydują się na kupno nieruchomości na samej górze, muszą liczyć się na przykład z:

  • Poważnymi kłopotami w przypadku awarii windy lub pożaru,
  • Wysokiej temperatury w trakcie słonecznych dni (o ile w mieszkaniu nie ma klimatyzacji),
  • Zalewaniem przez wodę (w przypadku, gdy dach budynku jest nieszczelny),
  • Większym ryzykiem włamania (złodzieje mogą zakraść się do lokalu przez dach).

Mieszkańcy ostatniego piętra czasem skarżą się na hałas generowany przez wiatr – dudnienie towarzyszące porywom jest mocno słyszalne na najwyższej kondygnacji. Kolejnym problemem, o którym kupujący dowiadują się zazwyczaj dopiero po przeprowadzce, jest słabsze ciśnienie wody – ten problem dotyczy starego budownictwa, jednak w okresie letnim powoduje frustrację. Mieszkanie na ostatnim piętrze może okazać się trudne, jeśli budynek nie ma windy, a wśród lokatorów są osoby starsze, niepełnosprawne lub małe dzieci – w każdym z tych przypadków pokonywanie schodów będzie bardzo uciążliwe i męczące.

Im wyżej, tym drożej? Kiedy kupujący są w stanie zapłacić więcej za mieszkanie na ostatnim piętrze?

Zła renoma najwyższej kondygnacji obowiązuje tylko w przypadku kamienic i bloków z wielkiej płyty. Deweloperzy coraz rzadziej określają cenę lokali mieszkalnych na podstawie piętra – maksymalne różnice w oferowanych stawkach na poszczególnych kondygnacjach nie przekraczają już 2-3%. Osoby poszukujące mieszkania w nowoczesnych apartamentowcach wyznają z kolei zasadę, że za lokale usytuowane najwyżej płaci się zdecydowanie więcej.

apartament na ostatnim piętrze

Zaawansowane rozwiązania budowlane sprawiły, że mieszkania na ostatnim piętrze nie kojarzą się już z niewygodami, tylko z luksusem. Doskonałym przykładem może być najsłynniejszy budynek mieszkalny w Warszawie, czyli apartamentowiec przy Złotej 44. Ceny mieszkań w tym obiekcie na rynku wtórnym kształtują się w okolicach 45-65 tysięcy za metr kwadratowy, a nieruchomości usytuowane na wyższych piętrach są warte najwięcej. Za apartament na ostatnim piętrze należy zapłacić ponad 89 tysięcy za metr kwadratowy.

Mieszkania usytuowane na najwyższych piętrach apartamentowców kosztują tak dużo ze względu na spektakularny widok, który w połączeniu z panoramicznymi oknami gwarantuje niezwykłe odczucia. W tym przypadku liczy się także prestiż, chociaż wspomniany aspekt raczej nie ma znaczenia dla osób poszukujących ekonomicznego lokalu.

Czy warto kupić mieszkanie na ostatnim piętrze? Wiele zależy od konkretnego przypadku. Szczególną czujność powinny zachować osoby, które są zainteresowane nieruchomościami usytuowanymi w starszych budynkach. Najlepiej dokładnie sprawdzić ich stan techniczny i dopiero wtedy podjąć decyzję.


Źródło: J. Chołoniewski, Jak korzystnie kupić lub sprzedać mieszkanie, e-bookowo.pl, 2020.