Biuro Marszałkowska 58: + 48 22 625 15 15

Oddział Mokotów:

+ 48 22 841 32 14

Oddział Wola:

+ 48 22 398 87 97

Czy lato to dobry czas na kupno mieszkania? Analiza sezonowych trendów na rynku nieruchomości

kupno mieszkania w lato

Krótkotrwałe zmiany popytu i podaży oraz wzrost lub spadek cen to zjawiska, które są silnie powiązane z okresowymi trendami na rynku nieruchomości. Czy wiesz, że lato jest czasem, gdy dość mocno odczuwamy wpływ sezonowych wahań? Zobacz, czy okres od czerwca do połowy września to dobry moment, by zdecydować się na zakup mieszkania!

Jakie czynniki decydują o tym, że lato jest uważane za okres przestoju na rynku nieruchomości? Czy w tym czasie rzeczywiście nie dochodzi do poważnych transakcji? Sezon wakacyjny może być idealnym momentem na znalezienie prawdziwych okazji – trzeba tylko wiedzieć, gdzie ich szukać!

Wahania sezonowe na rynku nieruchomości – jak je rozpoznać?

Na krajowym rynku nieruchomości obserwuje się liczne zmiany i trendy – nie wszystkie z nich można przewidzieć, co znacznie utrudnia podjęcie decyzji o rozpoczęciu poszukiwań mieszkania. Na szczęście sezonowe wahania, związane ze zmianami popytu, podaży, a nawet cen, da się łatwo rozpoznać oraz prognozować z dość dużą dokładnością. Takie trendy pojawiają się co roku i trwają przez kilka tygodni lub miesięcy, natomiast nie wiążą się z permanentnymi zmianami.

Dr hab. Radosław Trojanek z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu określa sezonowe wahania na rynku nieruchomości jako zmiany nasilenia działalności gospodarczej, dokonujące się w roku kalendarzowym i wynikające ze zjawisk bezpośrednio lub pośrednio związanych z porami roku. Takie wahania zawsze pojawiają się z dość dużą regularnością oraz w określony czasie, który nie przekracza roku kalendarzowego. Sezonowe trendy najczęściej występują w szeregach miesięcznych, kwartalnych albo półrocznych, chociaż istnieje też kategoria wahań periodycznych, charakteryzujących się czasem trwania krótszym niż miesiąc. Trendy mogą się różnić w zależności od specyfiki lokalnego rynku nieruchomości, dlatego naukowcy rzadko decydują się na ich wyodrębnienie.

Lato – okres zastoju na ryku wtórnym?

Chociaż długie i ciepłe dni to najlepszy moment, by zaprezentować mieszkanie na sprzedaż, to część Polaków dość niechętnie poszukuje w tym okresie własnych czterech kątów. Pracownicy biur nieruchomości oraz deweloperzy zgodnie przyznają, że wakacje są czasem, gdy liczba transakcji spada. Mniejsze zainteresowanie mieszkaniami na sprzedaż jest powiązane z okresem urlopowym – Polacy, którzy wyjeżdżają na wakacje lub dopiero się do nich przygotowują, nie chcą zaprzątać sobie głowy poważnymi tematami.

Okres urlopowy wydaje się idealną okazją na zakup nieruchomości – czas wolny można przecież wykorzystać na oglądanie mieszkania, negocjowanie ze sprzedającym, czy przeprowadzkę, jednak ogólnokrajowy trend jasno wskazuje, że latem trudniej znaleźć kupca – dotyczy to szczególnie wakacyjnych miesięcy. Po krótkim, kilkutygodniowym zastoju, rynek ponownie odżywa.

Spadek popytu nie oznacza wcale, że latem nie opłaca się kupować mieszkania – wręcz przeciwnie! Właśnie w tym okresie można znaleźć atrakcyjne oferty z rynku wtórnego – prywatni właściciele, którzy chcą szybko sprzedać nieruchomość, czasem decydują się na dużą obniżkę ceny. Najcieplejsze miesiące w roku to okres wzmożonych działań marketingowych ze strony deweloperów, którzy próbują przyciągnąć klientów poprzez dni otwarte, promocje oraz rabaty.

Czy poszukiwanie mieszkania latem jest dobrym pomysłem?

Wiosna i lato od wielu lat były uważane z okres gorszej dostępności mieszkań z rynku pierwotnego. Jak podkreśla dr Agata Antczak-Stępniak, ten trend wynikał z działalności deweloperów, która charakteryzowała się sezonowością. Najwięcej mieszkań oddawano do użytku pod koniec roku. Duże firmy deweloperskie rozpoczynały budowę domów na początku wiosny, gdy pozwalały na to warunki atmosferyczne. Jesień była czasem prowadzenia prac wykończeniowych i wprowadzania gotowych nieruchomości do oferty. Niedawny kryzys w deweloperce sprawił jednak, że trudno doszukiwać się dziś sezonowych trendów wpływających na liczbę mieszkań oddanych do użytku.

Lato jest dobrym momentem na rozpoczęcie poszukiwań własnego mieszkania. Ze względu na niższy popyt, łatwiej jest w tym okresie znaleźć atrakcyjne oferty, a potencjalni nabywcy często zyskują więcej czasu do namysłu.

W jaki sposób sprzedający przyciągają klientów w okresie sezonowego zastoju?

Osoby poszukujące mieszkania na rynku wtórnym, latem mogą trafić na więcej ofert pilnych sprzedaży nieruchomości w atrakcyjnej cenie. Prywatni właściciele rzadko decydują się na sezonowe obniżki cen, za to deweloperzy dysponują szerokim wachlarzem działań, które mają przyciągnąć nowych klientów. Znane firmy deweloperskie wiedzą, że lato jest doskonałym momentem na wprowadzenie:

  • dni otwartych,
  • atrakcyjnych rabatów,
  • specjalnych promocji – na przykład garaż za złotówkę przy zakupie wybranego mieszkania,
  • pomocy przy przeprowadzce do nowego lokalu,
  • możliwości dokonania rezerwacji z gwarancją stałej ceny,
  • przesunięcia płatności o kilka miesięcy.

Większość promocji obowiązuje tylko przez pewien czas, co ma skłaniać kupujących do jak najszybszego podjęcia decyzji. Okazuje się, że lato jest bardzo dobrym momentem na zakup mieszkania – podobnie jak jesień, wiosna, czy zima.


Źródła:

https://www.researchgate.net/profile/Radoslaw-Trojanek/publication/272577073_WPLYW_WAHAN_KONIUNKTURALNYCH_NA_LOKALNE_RYNKI_MIESZKANIOWE/links/54e9ea8a0cf2f7aa4d54f517/WPLYW-WAHAN-KONIUNKTURALNYCH-NA-LOKALNE-RYNKI-MIESZKANIOWE.pdf

https://dspace.uni.lodz.pl/bitstream/handle/11089/40718/Antczak_Czynniki_.pdf