Biuro Marszałkowska 58: + 48 22 625 15 15

Oddział Mokotów:

+ 48 22 841 32 14

Oddział Wola:

+ 48 22 398 87 97

Jak negocjować cenę wynajmu mieszkania

jak negocjować cenę wynajmu mieszkania

Jakich argumentów użyć, aby właściciel mieszkania zgodził się na obniżenie czynszu najmu? Negocjacje nie zawsze są proste, jednak dobre przygotowanie merytoryczne i przemyślane spostrzeżenia przemawiają na korzyść najemcy. Co powiedzieć inwestorowi, aby przekonać go do swoich racji?

Osoby, które poszukują mieszkania na wynajem, często muszą odrzucać atrakcyjne lokale ze względu na zbyt wysokie opłaty. Nie warto poddawać się bez rozmowy z właścicielem. Zobacz, jak przy pomocy negocjacji możesz uświadomić wynajmującemu, że powinien obniżyć czynsz.

W jaki sposób przygotować się do negocjacji z właścicielem mieszkania?

Sytuacja na polskim rynku najmu dynamicznie się zmienia. Jeszcze dwa lata temu lokatorzy znajdowali się w trudnej sytuacji – brakowało wolnych mieszkań, przez co najemcy decydowali się na każdą dostępną nieruchomość, bez względu na wysokość czynszu. Dzisiaj inwestorzy muszą się bardziej postarać, aby znaleźć uczciwego lokatora. Liczba potencjalnych najemców spadła, a to sprawiło, że osoby poszukujące wolnego lokalu zyskały możliwość negocjowania wysokości miesięcznych opłat.

Rozmowa dotycząca obniżenia czynszu powinna być rzeczowa, a najemca musi się do niej odpowiednio przygotować – w ten sposób zdecydowanie zwiększy swoje szanse na wynegocjowanie niższej stawki. Warto obrać kooperacyjny styl negocjacji – wynajmujący nie może widzieć w najemcy wroga, tylko partnera, z którym będzie mu się dobrze współpracować. Potencjalny lokator nie powinien grać na emocjach drugiej strony, tylko przekonać ją do swoich racji za pomocą logicznych argumentów. Podczas dyskusji warto wykazać się znajomością lokalnego rynku najmu – osoba, która wie, jakie stawki obowiązują w okolicy, okaże się doskonałym partnerem do rozmowy.

Emocje a wynajem mieszkania – każdy z nas ma wątpliwości!

Jednym z największych problemów na rynku nieruchomości jest jego mała przejrzystość. Wynajmujący i potencjalni najemcy widzą w ogłoszeniach, ile wynosi życzeniowy czynsz najmu, jednak nie otrzymują informacji, za jaką stawkę właściciel zdecydował się ostatecznie udostępnić lokal. Osoby, które nie pracują w branży powiązanej z nieruchomościami, często nie mają świadomości, za ile tak naprawdę można wynająć lokal – tą informacją dysponują tylko pośrednicy oraz inwestorzy.

Ewa Kucharska-Stasiak z Uniwersytetu Łódzkiego przypomina, że zarówno strona wynajmująca, jak i najemca mogą borykać się z wieloma wątpliwościami w trakcie negocjacji. Pytania, które najczęściej niepokoją obie strony, to na przykład:

  • Ile wynosi rynkowa stawka czynszu najmu dla danej nieruchomości?
  • Czy warto obniżyć zaproponowany czynsz najmu?
  • Czy propozycja obniżenia stawki najmu jest odpowiednia?
  • Czy decyzja o wynajęciu mieszkania jest właściwa?

Osoba dążąca do obniżenia czynszu najmu powinna pamiętać, że właściciel mieszkania może mieć wątpliwości wynikające z małego doświadczenia lub słabego rozeznania rynku. Jego postawa nie musi świadczyć o wrogim nastawieniu do drugiej strony – niechęć do negocjowania czynszu często wynika z niepewności albo lęku przed popełnieniem kosztownego błędu.

O co zapytać właściciela nieruchomości przed podpisaniem umowy najmu?

Standard mieszkania na wynajem, okolica, w której się znajduje i proponowany czynsz najmu, to nie wszystko, co powinien wiedzieć potencjalny najemca. Zanim przyszły lokator zdecyduje się na podpisanie umowy, powinien zadać właścicielowi mieszkania kilka istotnych pytań – dzięki temu łatwiej będzie mu się przygotować do rozmowy o pieniądzach. Dr Forest B. Wortham uważa, że warto zapytać wynajmującego między innymi o:

  • termin zapłaty czynszu,
  • formę płatności czynszu najmu,
  • sposób rozliczania się za media,
  • wysokość kaucji,
  • sposób zgłaszania usterek i osobę odpowiedzialną za ich naprawę,
  • rodzaj i czas obowiązywania umowy najmu (zwykła lub najem okazjonalny).

Najemca powinien otrzymać jasne odpowiedzi na każde z zadanych pytań. Jeśli właściciel unika rozmowy na jeden z powyższych tematów, będzie to poważny sygnał alarmowy dla potencjalnego lokatora.

Jakich argumentów używać, by przekonać wynajmującego do obniżenia czynszu?

W jaki sposób wyjść z negocjacji obronną ręką? Najemca musi pamiętać, że oprócz merytorycznego przygotowania, liczy się także jego postawa – rozmowa o pieniądzach często budzi zakłopotanie, jednak w tym przypadku najlepiej być zdecydowanym, a jednocześnie przyjacielskim. Obie strony powinny odnosić się do siebie z należytym szacunkiem, nawet jeśli nie dojdą do porozumienia. Przyszły najemca może zwiększyć swoje szanse na sukces dzięki liście argumentów. Powinny się na niej znaleźć wątki dotyczące:

  • Stanu technicznego mieszkania – lokator oczekuje obniżenia czynszu, jeśli kondycja nieruchomości pozostawia wiele do życzenia. Dobrym argumentem będą na przykład porysowane meble, przybrudzone ściany, drzwi bez zamka antywłamaniowego, czy brak kompletnego wyposażenia.
  • Okresu obowiązywania umowy – jeżeli najemca planuje podpisanie umowy na dłuższy okres (na przykład ponad rok), to może poprosić właściciela o obniżenie czynszu. W zamian za to lokator zobowiąże się do terminowego płacenia.
  • Lokalnego rynku – osoba poszukująca mieszkania ma prawo pokazać właścicielowi podobne ogłoszenia z okolicy – jeżeli inni inwestorzy proponują niższy czynsz, być może wynajmujący będzie skłonny do obniżenia swojej stawki.
  • Zaangażowania najemcy – właściciele chętniej udostępniają mieszkania osobom, które zobowiązują się do samodzielnej naprawy drobnych usterek. Dzięki większemu zaangażowaniu najemca może oczekiwać obniżenia czynszu najmu.

Źródła:

https://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.hdl_11089_17968/c/Acta_Universitatis_Lodziensis._Folia_Oeconomica._187._2005.pdf

https://www.google.pl/books/edition/Winning_the_Landlord_Tenant_War/qy0Q8PwJDbkC?hl=pl&gbpv=1&dq=how+to+negotiate+with+landlord &printsec=frontcover