Biuro Marszałkowska 58: + 48 22 625 15 15

Oddział Mokotów:

+ 48 22 841 32 14

Oddział Wola:

+ 48 22 398 87 97

Dlaczego mieszkania na parterze są tańsze?

mieszkania na parterze

Lokale mieszkalne na parterze bardzo często kosztują mniej niż identyczne nieruchomości znajdujące się na wyższych piętrach. Czy zakup takiego mieszkania będzie korzystną inwestycją? Co wpływa na wartość lokalu usytuowanego na parterze?

Mieszkania na pierwszej kondygnacji mają wiele wad, ale też sporo zalet. Mimo tego Polacy nie garną się do kupowania nieruchomości znajdujących się na parterze. Dlaczego takie lokale są warte mniej?

Mieszkania na parterze cieszą się złą sławą – czy słusznie?

Średnie ceny mieszkań na parterze są niższe od kwot, jakie muszą zapłacić osoby, które chciałyby wprowadzić się do lokalu o identycznym standardzie, ale na wyższej kondygnacji. Dlaczego nieruchomości usytuowane na parterze są warte mniej? Część potencjalnych wad wynikających z mieszkania na najniższym piętrze rzeczywiście może okazać się uciążliwa, jednak niektóre z nich to zwykłe stereotypy.

Zero prywatności i hałas, który nie ustaje

Mieszkania na parterze są narażone na hałas, ponieważ znajdują się blisko drzwi wejściowych do klatki, z kolei okna mogą wychodzić na ruchliwą ulicę. Część lokatorów uważa, że do codziennego zgiełku da się przyzwyczaić, jednak ten aspekt obniża wartość nieruchomości, podobnie jak brak prywatności.

W mieszkaniach na parterze częściej dochodzi do włamań

Bezpieczeństwo to jeden z głównych czynników, który może zniechęcać do zakupu mieszkania na parterze. Do takiego lokalu zdecydowanie łatwiej wejść przez okno lub drzwi balkonowe, a wynoszenie kosztowności okazuje się niewielkim problemem dla doświadczonego włamywacza. Rozwiązaniem tego problemu mogą okazać się solidne drzwi i rolety antywłamaniowe oraz monitoring.

Na co jeszcze skarżą się właściciele mieszkań na parterze?

Lokale na parterze szybciej się wychładzają, jednak dotyczy to tylko starego budownictwa. Dziś deweloperzy stosują odpowiednią izolację cieplną. Ludzie, którym zależy na słonecznym mieszkaniu, raczej nie polubią parteru, ponieważ takie nieruchomości często są zbyt ciemne – wyższe budynki, drzewa i inne obiekty mogą ograniczać dostęp do naturalnego światła.

Parter oznacza brak prywatności, ale nie zawsze!

Polacy bardzo cenią sobie prywatność. Mieszkanie na parterze sprawia, że trudno odgrodzić się od wścibskich spojrzeń przechodniów, którzy z ciekawości lub z przyzwyczajenia zaglądają w okna. Największy problem mają mieszkańcy dużych osiedli albo osoby żyjące w nieruchomościach zlokalizowanych tuż obok ulicy. Jeżeli lokatorzy będą potrzebować prywatności, to jedynym rozwiązaniem może się okazać zasunięcie zasłon lub rolet, co z kolei pozbawi ich dostępu do naturalnego światła.

Nie oznacza to wcale, że wszystkie nieruchomości na parterze wiążą się z brakiem poczucia prywatności. Właściciele mieszkań z ogrodem mogą zdecydować się na zasadzenie roślin lub wybudowanie płotu, który skutecznie odgrodzi ich od spojrzeń przechodniów. Osoby mieszkające w lokalu na tzw. wysokim parterze również nie mają się czym martwić, ponieważ ich mieszkania nie różnią się praktycznie niczym od tych położonych na wyższych kondygnacjach. Jeżeli właścicielom zależy na odgrodzeniu się od spojrzeń, mogą zdecydować się na proste rozwiązania, które wpływają pozytywnie na poczucie prywatności – na przykład:

  • Ustawienie w oknach donic z kwiatami,
  • Zastosowanie rolet typu dzień-noc,
  • Powieszenie firanek lub zasłon,
  • Zaklejenie szyby folią matującą,
  • Przysłonięcie okna ozdobnym parawanem.
mieszkanie na parterze

Ile kosztuje mieszkanie na parterze, a ile nieruchomość usytuowana na wyższej kondygnacji?

Różnica cenowa pomiędzy parterem a wyższymi piętrami waha się w zależności od standardu oraz roku budowy nieruchomości. To zjawisko jest szczególnie widoczne w blokach wybudowanych przed 2014 rokiem, gdzie średnia cena mieszkań na parterze wynosi o około 1000 zł/m2 mniej w porównaniu z lokalami usytuowanymi piętro wyżej.

Różnica cenowa zaciera się w przypadku starszych budynków bez windy, gdzie najniższą wartość mają nieruchomości na ostatniej kondygnacji. Czasem mieszkania na parterze są droższe od pozostałych, co może wynikać z faktu, że takie lokale mają bezpośredni dostęp do terenów zielonych.

Mieszkania na parterze – czy rzeczywiście należy ich unikać?

Narodowy Bank Polski w listopadzie 2023 przeprowadził badanie preferencji najemców mieszkaniowych w Polsce, z którego wynika, że rodacy już nie boją się wybierać lokali na pierwszej kondygnacji – wręcz przeciwnie – część z nich szuka właśnie takich nieruchomości. Okazuje się, że niektórzy mieszkańcy kraju nad Wisłą preferują właśnie parter. Takie lokale mogą wydawać się szczególnie atrakcyjne z punktu widzenia osób starszych, które mają trudności w pokonywaniu schodów, jednak w badaniu NBP najsilniejsze preferencje do pierwszej kondygnacji wykazywali przedstawiciele grupy wiekowej od 18 do 24 lat.

W 2021 roku dr hab. Beata Kucharczyk-Brus przeprowadziła badanie ankietowe wśród mieszkańców budynków wielorodzinnych. Uczestników poproszono o wskazanie zalet ich nieruchomości. Jedną z popularnych odpowiedzi było usytuowanie na odpowiedniej kondygnacji, co w przypadku ankietowanych oznaczało parter lub pierwsze piętro. Osoby mieszkające na pierwszej kondygnacji zazwyczaj są zadowolone z tego wyboru.


Źródła:

https://www.google.pl/books/edition/Jak_korzystnie_kupi%C4%87_lub_sprzeda%C4%87_mies/Q2XsDwAAQBAJ?hl=pl&gbpv=0
https://nbp.pl/wp-content/uploads/2024/01/Artur-Gajda.pdf
https://bibliotekanauki.pl/articles/1848207.pdf