Coraz więcej osób zastanawia się nad inwestowaniem w nieruchomości. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to jeden z najpewniejszych sposobów pomnożenia pieniędzy. Biorąc pod uwagę fakt, że inflacja w ostatnich miesiącach wręcz szaleje, to jest to rozwiązanie godne uwagi. Warto jednak wcześniej dowiedzieć się, jakie ryzyka wiążą się z tego typu inwestycjami i jak chronić się przed ewentualnymi potknięciami.
Ryzyko inwestowania w kupno nieruchomości — jak im zaradzić?
Na wstępie warto zaznaczyć, że już samo pozyskanie nieruchomości może dostarczyć wielu kłopotów, ponieważ nie jest to tak łatwy proces, jak mogłoby się wydawać.
Przede wszystkim istnieje ryzyko przeszacowania lub niedoszacowania wartości wybranej nieruchomości. Samodzielne kalkulacje często nie obejmują koniecznych remontów czy prac wykończeniowych, które mogą być naprawdę wysokie.
Inną sytuacją, gdy dochodzi do ryzyka, jest sam etap zawierania umowy pomiędzy kupującym i sprzedającym. Zdarza się bowiem tak, że jeśli nie zostaną dopełnione niektóre wymogi formalne, wydłuży się proces zakupu nieruchomości. Czasami, choć w skrajnych przypadkach, wystąpienie błędu podczas finalizowania transakcji może doprowadzić do jej unieważnienia. Jak zminimalizować to ryzyko? Jest to kolejny powód do tego, by skorzystać z usług doświadczonego pośrednika nieruchomości lub prawnika, który zajmuje się takimi kwestiami.
Kolejnym czynnikiem ryzyka, jest kwestia płynności. Płynność inwestycji zależy przede wszystkim od tego, jaką wartość osiąga dana nieruchomość oraz od tego, jakie środki należy przeznaczyć na taką inwestycję. W przypadku mieszkań występuje wysoki próg wejścia w inwestycję, a zwrot i zysk mogą nastąpić dopiero po dłuższym czasie.
Decydując się na zakup nieruchomości, trzeba być dobrze obeznanym w temacie, by nie popełnić żadnego błędu. Warto zwrócić się do doświadczonego pośrednika, który pomoże dopełnić formalności oraz podpowie, czy warto zainteresować się daną nieruchomością.
Ryzyko inwestowania w wynajem nieruchomości — jak rozwiązać?
Poprzez wynajem nieruchomości można czerpać całkiem spore zyski, jeśli inwestycja została przeznaczona właśnie na ten cel. Jest to przeważnie źródło stałego dochodu. Może się z tym wiązać jednak kilka problemów.
Po pierwsze, pandemia pokazała, że mieszkania mogą stać puste, a co za tym idzie — nie ma z nich zarobków, a są koszta, które właściciele muszą i tak ponosić w związku z ich posiadaniem. Inną kwestią mogą okazać się konieczne do przeprowadzenia remonty wskutek niewłaściwego użytkowania lub innych szkód, jakie spotkają dany lokal. Co więcej — nie wszyscy najemcy wywiązują się z warunków umowy, a usunięcie ich z lokalu może być bardzo trudne. W przypadku obaw o niewłaściwy wynajem warto wspomóc się renomowaną agencją nieruchomości, która dopilnuje, by cały proces przebiegł bezpiecznie.
Ryzyko rynkowe — czy jest duże?
Ostatnim z istotnych czynników ryzyka, które mogą zajść przy inwestycji w nieruchomości, są zmienne cykle koniunkturalne na giełdzie. Straty dla inwestorów mogą wynikać ze zmian cen nieruchomości, czynszów lub wysokości podatków.
Można tu także uwzględnić bardzo zbliżone ryzyko polityczne. Ryzyko rynkowe polega również na zmianach stóp procentowych lub kursów walutowych. Nieodłącznym elementem tego ryzyka są również czynniki niestabilności popytu oraz pojawienie się nowych konkurentów. Temu problemowi można jednak zaradzić, nabywając nieruchomość po możliwie okazyjnej cenie.
Autor artykułu: strzelczyk.pl
OBSERWUJ NAS: